Po ločitvi v novo zvezo z nerazrešeno bolečino

Takole je zapisala ena naših članic po predavanju Razlogi za vzdržnost po ločitvi z gospo mag. Nataša Lotrič, zakonsko in družinsko terapevtko.

V trenutku sem ostala povsem sama. Brez moža in hčerk. Ti si za vse kriva, ti, ti …, se dere po telefonu moj bivši mož. Ti si odšla … Mene pa je bolelo v prsih in na vratu so se mi še vedno poznali odtisi njegovih prstov. Odtisi so se pozdravili, duša pa je bolela. Noči so bile neskončno dolge. Veliko sem premlevala in mlela v glavi, razmišljala, jokala in se hranila s spomini.

Tudi tukaj čas zdravi dušne rane.

Odločim se, da grem s prijateljico silvestrovat. Prvič po poroki grem sama, prišlo je veliko nepoznanih ljudi. Praznovanje se začne z večerjo in prijetno glasbo. Nekoliko zamaknjena in odmaknjena v svojih mislih opazujem vso to druščino. Iz mojih sanj me zdrami prijeten smeh in pogled usmerim tja. Za mizo sedi možakar, ki se na veliko smeji in šali. Meni pa ni bilo dosti do smeha. To opazi in se mi približa. Začneva pogovor, ki je trajal vse do odhoda domov, ko mi je v roke stisnil listek s svojo telefonsko številko. Minilo je nekaj časa, a jaz se ga nisem upala poklicati. Bila sem polna predsodkov, da moram še veliko prečistiti s svojim bivšim možem. V srcu sem se še naprej bojevala z žalostjo, bolečino in osamljenostjo. Toda nekega dne me pokliče on, ves nasmejan.

Odzovem se in se z njim dobim. In on se spremeni v mojega terapevta. Ure in ure posedava v manjših restavracijah in jaz sem glavna govorka. Govorim in govorim in iz mene se kot črna reka izliva vsa jeza zadnjih let. On me prijazno tolaži in spodbuja k izpovedovanju. Vzamem ga za dobrega terapevta. Končno me nekdo posluša, razume, sprejema takšno, kakršna sem. Zaljubim se vanj. To je bil možakar globoke vere in tudi on je imel za sabo že dolgo obdobje po ločitvi. Veliko sva hodila na izlete in bila sem srečna. Toda ne za dolgo. Kajti bolj ko je rasla moja ljubezen do njega, bolj se mi je začel izmikat. Spraševala sem ga zakaj. Dobila sem odgovore, ki jih dolgo nisem razumela. Njegovo obnašanje me je na trenutek spominjalo na obnašanje bivšega moža. Počutila sem se izdano, prizadeto in ohromljeno, saj sem stopila na iste grablje – bila sem zaljubljena in toliko bolj prizadeta.

V stiski in osamljenosti lahko naredimo veliko napak. Zato menim, da si je treba po ločitvi vzeti veliko časa zase in se postaviti na prvo mesto.

Razvezana