Po gozdnem grebenu od Repenj do Smlednika in Križev pot razvezanih

V soboto 25. 3. 2017 dopoldne
vas vabim na krajši pohod
po gozdnem grebenu od Repenj do Smlednika,
kjer bi na Kalvariji zmolili tudi Križev pot razvezanih, ki je nastal kot skupno delo udeležencev letovanja na Murterju v letu 2016 .

Dobimo se ob 8h pri Sv. Jožefu v Ljubljani ali ob 8.30 na parkirišču pokopališča v Vodicah nad Ljubljano.

Prijavite se najpozneje do četrtka 23. 3. ter ne pozabite navesti številke svojega mobitela in možnosti lastnega prevoza. Če bo deževalo, bomo vse prijavljene dan prej obvestili o morebitni prestavitvi pohoda.

Prijave sprejemam Helena Škrlep, in sicer na
e-naslov Helena.Skrlep@gmail.com
ali po tel. 040 350 617.

Helena

Kalvarija

Ob vznožju Starega gradu je Kalvarija s štirinajstimi kapelicami križevega pota in tremi križi na vrhu in je svojevrstna arhitekturna posebnost. Zgraditi jo je dal smledniški graščak baron Franc Smledniški leta 1772 v osi, oziroma ravni črti, ki jo povezujeta Stari grad in Krvavo znamenje, kapelico v spomin na deželnoknežje morišče na polju pod podružnično cerkvijo v Valburgi. Da je lahko uresničil svojo zamisel o postavitvi Kalvarije v ravni črti, je svoje zemljišče zamenjal s sosednjim zemljiščem bližnjega svobodnjaka Jakoba Jeraja. O tem priča tudi pogodba, ena izmed prvih v slovenskem jeziku.
Prav zato lahko Kalvarijo vključimo v zrela dela krajinske arhitekture. Leta 2001 obnovljena in osvetljena Kalvarija, ki jo je poslikala Maša Bersan Mašuk, je ena izmed najlepših tovrstnih baročnih stvaritev v Sloveniji.